ანბანის შემობრძანება


გაკვეთილის  თემა
საზეიმო გაკვეთილი ასო-ბგერა  ,,, ასო-ბგერა ,,"
 სწავლების საფეხური, კლასი, საგანი
     I საფეხური, I კლასი, ქართული ენა
 მასწავლებლის სახელი და გვარი
    ფატმან ციმინტია
მოსწავლეთა რაოდენობა 
   14 მოსწავლე
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები 
1.      "" და "" ასო-ბგერების გაცნობა.
 *
მეტყველების განვითარება.
2.      მხატვრული შემოქმედების წარმოჩენა.
 *
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, აზროვნების განვითარება.
3.      *საუბარი იაზე , დედა ენაზე , ანბანზე. იაკობ გოგებაშვილზე. პრეზენტაცია.
როვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგებიინდიკატორები
ქართული ენა
ქართ.დაწყ.(I).1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სათანადო სამეტყველო ქცევის გამოვლენა ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციაში.
Ø  სწორად  რეაგირებ ნაცნობ სამეტყველო სიტუაციებში;

Ø  გასაგებად გამოხატავს სათქმელს;
 Ø  ასრულებს მასწავლებლის მარტივ ზეპირ ინსტრუქციებს;

ქართ.დაწყ.(I).2.  მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების მოსმენა, გაგება-გააზრება და გადმოცემა.
Ø  ისმენს და ადეკვატურად აღიქვა მარტივ ინფორმაციას ნაცნობ თემაზე;

თანმიმდევრობა 
1.    აქტივობა: საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.  
მიზანი : მოსწავლეთა მობილიზება, მოტივაციის ამაღლება და გაკვეთილისადმი შემზადება
აქტივობის აღწერა:  მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის თემას, მიზანს, მეთოდს დ  ამასთანავე ახსენებს მათ კლასში ქცევის წესებს.
სავარაუდო დრო: 2 წთ
2.    აქტივობა: ვიდეოს ჩვენება/საუბარი
აქტივობის აღწერა: ჟირაფი ჟოზეს ვიდეოს ჩვენება.
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილისადმი ინტერესის
გაღვივება და კითხვა-პასუხის მეთოდის გამოყენებით წინარე.
დრო: 3 წთ
3.    აქტივობა: ანბანის შემობრძანება.
აქტივობის აღწერა: ვიდეოსა თვალაჩნო მასალების  საშუალებით მოსწავლეებისათვის ანბანის გაცნობა.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებისათვის ქართული ანბანის
 გაცნობა.
დრო 5 წთ
4.    აქტივობა: ვიდეო ქართულ ანბანის წარმოშობაზე.
აქტივობის აღწერა: მოსწავეებისათვის ანიმაციური ფილმის საშუალებით ქართული ანბანის წარმოშობის ისტორიის გაცნობა. კითხვა-პასუხების დახმარებით უკუკავშირის მიღება ახსნილ მასალასთან დაკავშირებით.
აქტივობის მიზანი: ქართული ანბანის წარმოშობის ისტორიის გაცნობა
დრო: 3 წთ
5.    აქტივობა: წუთშესვენება.
აქტივობის მიზანი: განტვირთვა და ყურადრების კონცენტრირება.
დრო: 1 წთ.
6.    აქტივობა: ვიდოს ჩვენება იაკობ გოგებაშვილზე
აქტივობის აღწერა: ვიდეოს დახმაებით მოსწავლეებს აცნობს იაკობ გოგებაშვილს და ესაუბრება დედაენაზე.
აქტივობის მიზანი: იაკობ გოგებაშვილის მოკლე ბიოგრაფიისა,  შემოქმედების და ,,დედა ენის“ გაცნობა
დრო: 5 წთ.
7.    აქტივობა: თამაში - ჯადოსნური ყუთი.
აქტივივობის აღწერა: ყუთში დევს ქოთნის ია. კლასიდან ერთ-ერთი მოსწავლე გამოდის და უხსნის სხვებს მინიშნებებით თუ რა დევს ყუთში. კლასმა უნდა გამოიცნოს თუ რა დევს ყუთში.
აქტივობის მიზანი: მეტყველებისა და ლოგიკური აზროვნების განვითარება.
დრო: 3 წთ
8.    აქტივობა: ასო-ბგერა ი  და  ა-ს  გაცნობა.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს თვალსაჩინო მასალის გამოყენებით ვაცნობ ასო ბდერა ი-ს და ასო-ბგერა ა-ს. ყურადრებას ვამახვილებ მის მოყვანილობაზე. პლიფჩარტწე ვუჩვენებ თუ როგორ იწერება ეს ასოები და ვთხოვ მათაც ხელის მოყვანილბით ჰაერში შემოხაზონ ეს ასოები.
აქტივიბის მიზანი: ასო-ბგერების გაცნობა.
დრო: 5წთ
9.    აქტივობა: პროგრამა camabuk-ში მუშაობა.
აქტივობის აღწერა: კომპიუტერული პროგრამის გამოყენებით ასეო ბგერებზე მუშაობა.
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის განმტკიცება.
დრო: 6 წთ
10.  აქტივობა: გკვეთილის შეფასება შეჯამება
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს მასავლებელის უსვამს ორ კითხვას:
1.      მოეწონათ თუ არა გაკვეთილი?
2.      რომელი აქტივობა მოეწონათ/დაამახსოვრდათ ყველაზე მეტად?
ამის შემდეგ მე ზეპირი კომენტარებით ვაფასებ მოსწავლეებს.
დრო: 2 წთ
შეფასება 
შეფასების მიზნები:
·    მოსწავლის საწავლების ხელშეწყობა.
·    მოსწავლის ძლიერი და სუსტი მხაეების გამოვლენა.
მიზნის მისაღწევად მასწავლებელი იყენებ მიმდინარე, განმავითარებელი შეფასების ორ მეთოდს: ზეპირ კომენტარებს, რისი საშუალებითაც ახმარებს მოსწავლეებმა აკონტროლონ ცოდნის მიღების პროცესი, გააცნობიერონ საკუთარი წარმატებები/  წარუატებლობა და ხელს უწყობ საკუითარი თავის რწმენის განმტკიცებაში.
საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლო რესურსი 
მოსწავლე, მასწავლებელი. წიგნი "დედა ენა"  , მოძრავი ანბანი, ფანქრები, პროექტორი, სკანერი, ინტერნეტის ქსელში ჩართული კომპიუტერი 
     


No comments:

Post a Comment